Հանրային ծառայություններ կարգավորող հանձնաժողովը նոյեմբերի 11-ի նիստում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը և «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ին տուգանել է 5-ական մլն դրամով:
Ռուսաստանի քաղաքացիներ Աշոտ Հակոբյանին և Աննա Գաբրիելյանին պատկանող «ՍԻՐԱՐՓԻ» փոքր հիդրոէլեկտրակայանը 2012-2015 թվականների ընթացքում պարբերաբար գերազանցվել է ՀԾԿՀ-ի կողմից սահմանված դրվածքային հզորությունը, իսկ որոշ դեպքերում այն գերազանցվել է մի քանի տասնյակ անգամ: ՀԾԿՀ-ն ուսումնասիրություն է իրականացրել ու պարզել, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Հաշվարկային կենտրոն» և ՀԷԿ-ը շահագործող «ՍԻՐԱՐՓԻ ԱՀ» ընկերությունների միջև ստորագրվել է եռակողմ ակտ՝ վերահաշվառված էլեկտրական էներգիայի վերաբերյալ, որի համաձայն` վերահաշվարկման ենթակա էլեկտրաէներգիայի քանակությունը կազմել է 3 մլն 810 հազար 188 կՎտժ:
ՀԾԿՀ իրականացրած վարչական վարույթի շրջանակում փաստվել է, որ էլեկտրական էներգիայի առևտրային հաշվառման ավտոմատ համակարգում գրանցված կայանի դրվածքային հզորության մի քանի տասնյակ անգամ գերազանցումը առևտրային հաշվառքի սարքի սխալ ցուցմունքի արդյունք է և չի համապատասխանել կայանում փաստացի արտադրված էլեկտրական էներգիայի քանակությանը, ինչի հետևանքով վճարման ենթակա էլեկտրական էներգիայի վերաբերյալ եռակողմ ակտում էլեկտրական էներգիայի քանակության մեծությունները սխալ են գրացվել, իսկ սարքերի համար պատասխանատու են ՀԷՑ-ը և «Հաշվարկային կենտրոնը»:
ՀԾԿՀ-ն նոյեմբերի 11-ին նաև որոշում է ընդունել «ՍԻՐԱՐՓԻ ԱՀ» ընկերությանը՝ կայանի առևտրային հաշվառքի սարքի սխալանքի արդյունքում հավելագրված էլեկտրաէներգիայի քանակության համար վճարված գումարը վերադարձնել ու դա հավաստող համապատասխան փաստաթուղթը մինչև 2015-ի դեկտեմբերի 31-ը ներկայացնել հանձնաժողով:
2015-ի հուլիսինՀանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 11 տարբեր որոշումով 60 մլն դրամի տուգանք է սահմանել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի համար:
2015-ի ապրիլին ՀԾԿՀ նիստում ՀԷՑ-ը տուգանվել էր 20 մլն դրամի չափով: Պատճառն այն էր, որ ընկերությունը սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց սպառողներից հավաքագրված գումարներն ամբողջ ծավալով չի մուտքագրել իր հատուկ հաշիվներին, այլ ինչ-որ ուրիշ բանկային հաշիվների է ուղարկել:
2015-ի հունվարին ՀԷՑ-ը տուգանվել է 10 մլն դրամով:
2014-ի հուլիսին ՀԾԿՀ-ն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը տուգանել է 15 մլն դրամով, ապրիլին՝ 5 մլն. դրամով, 2014-ի մայիսին ՀԵՑ-ին 20 մլն. դրամով տուգանել է ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողը: