Կայուն զարգացման համաշխարհային կազմակերպությունը (WOD) ՄԱԿ-ին խնդրում է քննել Թուրքիայի և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հնարավոր գործակցության հարցը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունին ուղղած WOD-ի նամակումասված է. Պետությունների ու ահաբեկչական խմբավորումների միջև չի կարող որևէ գործակցություն լինել, սակայն ԻՊ-ը դեռ միջոցներ է ստանում նավթի ու այլ ռեսուրսների վաճառքից և այդ գումարներով զենք է գնում, ՌԻԱ Նովոստիին հղումով գրում է Tert.am-ը:
«Դա տեղի է ունենում աջակցության, հնարավոր գործակցության կամ Թուրքիայի կառավարության անգործության հետևանքով, ինչը ևս միջազգային ահաբեկչությանը նպաստել է նշանակում։ Միջոցները, որոնք ձեռք են բերվել սիրիացի ժողովրդին հարստահարելու միջոցով, գնում են ահաբեկչական կազմակերպության ֆինանսավորմանն ու նպաստում են աշխարհում դրա ավերիչ ազդեցությանը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Բացի այդ, WOD-ը միջազգային հանրությանը խնդրում է ուշադրություն դարձնել թուրքական բանակի՝ Իրաք ներխուժման փաստին ու նախազգուշացնում է, որ դա կարող է հետագայում հանգեցնել տարածաշրջանում ռազմական խոր ճգնաժամի։