Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) նախագահ Յոզեֆ Բլատերը և Եվրոպայի ֆուտբոլի ասոցիացիաների միության (ՈւԵՖԱ) ղեկավար Միշել Պլատինին 8 տարով հեռացվել են ֆուտբոլային գործունեությունից:
Ինչպես գրել է ՏԱՍՍ-ը ՖԻՖԱ-ի մամուլի ծառայության վրա հղումով, Պլատինին նաև տուգանվել է 80 հազար շվեյցարական ֆրանկով:
Էթիկայի կոմիտեի որոշման հրապարակումից մի քանի ժամ առաջ Միշել Պլատինին ՖԻՖԱ-ի նախագահի ընտրություններին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել: Ընտրությունները կայանալու են 2016-ի փետրվարի 26-ին: Ավելի ուշ ընտրական կոմիտեն պարզաբանեց, որ Պլատինիի թեկնածությունը չի քննարկվի, քանի դեռ գործում են պատժամիջոցները: 90-օրյա հեռացման ժամկետը սպառվում է հունվարի 5-ին, որից հետո Պլատինին ձևականորեն ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի:
Հոկտեմբերի սկզբին ՖԻՖԱ-ի էթիկայի կոմիտեն հետաքննության շրջանակում որոշել էր հեռացնել ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերին և Պլատինիին զբաղեցրած պաշտոններից և ցանկացած ֆուտբոլային գործունեությունից 90 օրով` որակազրկումը երկարացնելու հնարավորությամբ, բայց ոչ ավելի, քան 45 օրով: Բլատերին կասկածում էին 2011-ին ապօրինաբար 2 մլն շվեյցարական ֆրանկ Պլատինիին փոխանցելու մեջ` իբր 1999-2002-ին կատարած աշխատանքի դիմա