Նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած կիբերհարձակումը Թուրքիայում գրանցված վեբ-կայքերի վրա ամենազանգվածայիններից էր պատմության մեջ: Այսպիսի հայտարարություն է արել Թուրքիայի Մերձավորարևելյան տեխնիկական համալսարանի (ODTÜ) ռեկտոր Ահմեդ Աջարը, որը կառավարում է tr. դոմենները:
Ինտերնետ ակտիվիստների հարձակման է ենթարկվել մոտ 40.000 վեբ-կայք Թուրքիայի ամբողջ տարածքում: Anonymous-ի հաքերները հայտարարեցին թուրքական կառավարության դեմ լայնածավալ կիբերպատերազմի մասին` մեղադրելով ԻՊ-ին աջակցելու համար: Anonymous-ի ներկայացուցիչը զգուշացրեց, որ «եթե Թուրքիան չդադարեցնի աջակցությունն ԻՊ-ին, նրա մասնակիցները կշարունակեն գրոհել թուրքական ինտերնետը, սերվերները, բանկերը, կառավարական կայքերը, սերվերների գրոհներից հետո, նրանք կգրոհեն Թուրքիայի օդանավակայաններն ու ռազմական օբյեկտները»:
«Այս հավաքական հարձակումն ամենաինտենսիվ կիբերհարձակումներից մեկն է, որ կատարվել մեր մոլորակում մինչ օրս»,-ասել է Աջարը Hurriyet-ին:
Նա հավելել է, որ tr ընդլայնումով դոմենային անվանումների 6 սերվեր ենթարկվել է արտերկրից լայնածավալ DDoS-հարձակման միաժամանակ բազում համակարգիչներից: Աջարը հերքել է Թուրքիայի տրանսպորտի, նավագնացության և կապի նախարար Բինալի Յիլդիրիմի այն մեղադրանքը, թե ODTÜ-ն ոչ մի միջոց չի ձեռնարկել սերվերների պաշտպանության համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: