«Էրեբունի» ռազմական օդանավակայանում մեկնարկել են ռուսական ավիախմբի երիտասարդ օդաչուների թռիչքային պատրաստության գործնական պարապմունքները:
Օդաչուներն առաջին անգամ ինքնուրույն կթռչեն 4-րդ սերնդի ՄիԳ-29 կործանիչներով ծովի մակերեսից 4-5 կմ բարձրության վրա` բարդ օդերևութաբանական պայմաններում, հայտնում է ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունը:
Բոլոր սպաները բուժզննության են ենթարկվել թռիչքներին մասնակցելուց առաջ:
Առաջին թռիչքների ժամանակ օդաչուները կատարել են թռիչք, վայրէջք, իրականացրել են կործանիչների ղեկավարում լեռնային բարդ պայմաններում նշագծված երթուղիներով: Թռիչքների առանձնահատկությունն է սահմանափակ թռիչքուղին և հայ-թուրքական սահմանին մոտ լինելը:
Անհատական պարապմունքների ավարտից հետո ՄիԳ-29-ի օդաչուները պետք է փետրվարի կեսից մեկնարկեն լեռնային պայմաններում անհատական և ստորաբաժանումների կազմում թռիչքներիի փորձարկումները:
2015-ին Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը համալրվել է Մի-24Պ հարվածային և Մի-8ՄՏ տրանսպորտային ուղղաթիռներով: Ռազմակայանը 2016-ի երկրորդ կեսին կհամալրվի նաև բազմաթիրախային ճակատային ՄիԳ-29 կործանիչների նոր խմբաքանակով: