Ավստրիայում հաստատվելու նպատակ ունեցող փախստականներին կտրվի նույնականացման քարտ, որի ժամկետը կսահմանափակվի 3 տարով, իսկ դրանից հետո ներգաղթյալները ստիպված կլինեն կամ հիմնավորել ժամկետի երկարացումը, կամ հեռանալ երկրից: Հունվարի 26-ին այսպիսի որոշում է կայացրել Ավստրիայի նախարարների խորհուրդը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այսպես կոչված «ժամանակավոր ապաստանի» նախագիծը քննարկվել է այն միջոցների շրջանակում, որոնք Ավստրիայի իշխանությունները որոշել են ձեռնարկել` կրճատելու համար փախստականների քանակը երկրում: Երկորի ղեկավարությունը մտադիր է վերադառնալ տարեկան 30 հազար փախստական միջին թվին: 2015-ին Ավստարիայում է հիմնավորվել ավելի քան 90 հազար փախստական:
Ակնկալվում է, որ դա կվերաբերվի այն փախստականներին, որոնք հայտ էին ներկայացրել նախորդ տարվա նոյեմբերի 15-ից: Ավստրիայի իշխանությունները տարին մեկ անգամ կստուգեն, թե ինչ իրավիճակ է ապաստան հայցողների երկրներում և ըստ այդմ արտաքսելու կամ կարգավիճակը երկարացնելու մասին որոշում կկայացնեն: Նախարարները նաև խստացրել են ընտանիքի վերամիավորման կարգը երկիր ժամանողների համար: Ըստ Ավստրիայի կանցլեր Վերներ Ֆայմանի, ոչ բոլոր ներկաներին էին համաձայն, սակայն, ընդհանուր առմամբ, նախագիծն ընդունվել է և այժմ խորհրդարանի հերթն է, որը պետք է քննարկի նախագիծը մինչև ապրիլի 2-ը: