29 հունվարի 2016 - 12:50 AMT
Զիկայի հարուցիչն առաջին անգամ հայտնաբերվել է Ուրուգվայում, սակայն երբեք այսքան արագ չի տարածվել: Բրազիլիան առաջինը հայտնեց այդ վիրուսով վարակների մասին 2015-ի մայիսին: Վիրուսը տարածում են մոծակները:
Զիկայի վիրուսը շատ բարդ է հայտնաբերել, քանի որ այն հատուկ ախտանշաններ չունի: Սակայն, ըստ ԱՀԿ փորձագետնրի, Բրազիլիայում արդեն 500 000-1,5 մլն վարակակիր կա, հայտնում է BBC- ի ռուսական ծառայությունը:
Միաժամանակ հաճախակի են դարձել միկրոցեֆալիայի դեպքերը` երբ երեխան անհամաչափ փոքր գլխով է ծնվում: «Մեծ մասի մոտ դա ոչ մի կերպ չի արտահայտվի, սակայն կան կասկածներ, որ Զիկայի վիրուսը ուղեղի արատներ է առաջացնում նորածինների մոտ»,-ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Մարգարետ Չանը: Նա հայտարարել է «արտակարգ թիմ» ստեղծելու մասին, որը կոչված է պայքարելու վիրուսի արագ տարածման դեմ:
Չանը զգուշացրել է նաև, որ իրավիճակը կարող է վատթարանալ, քանի որ եղանակային պայմաններն այս տարի նպաստում են մոծակների կտրուկ աճին:
Փետրվարի 1-ին թիմի անդամները կորոշեն` արդյոք խոսքը գլոբալ համաճարակի մասին է: Վերջին անգամ այդպիսի գլոբալ արտակարգ իրավիճակ ստեղծվեց Արևմտյան Աֆրիկայում Էբոլայի վարակի բռնկման ժամանակ, որը 11 հազար մարդու կյանք խլեց:
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ պատվաստանյութ է մշակում, որի կլինիկական փորձարկումները կարող են սկսվել արդեն 2016-ին: ԱՄՆ-ում այս հիվանդության 31 դեպք է գրանցվել: