ԼՂՀ զորքերը լայնածավալ հարձակման ապրիլի 2-ին չէին սպասում, բայց նշանները եղել են: Այս մասին The Washington Post-ին տված հարցազրույցում ասել է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը:
«Դրանից առաջ, օգոստոսից ի վեր 21 հայ զինվոր է սպանվել և 113 զինվոր վիրավորվել։ Բացի այդ, Ադրբեջանը համալրում էր իր զինանոցը ռուսական նորտանկերով, իսրայելական անօդաչուներով ու թուրքական հրթիռներով »,- ասել է Մնացականյանը, գրում է Tert.am-ը։
Մնացականյանը նշել է նաև, որ հայկական զորքերը կարող են պաշտպանել տարածքն առանց Ռուսաստանի օգնության։
«Քառօրյա պատերազմի արդյունքը ցույց տվեց, որ մեր ունեցած տեխնիկան և մարտական պատրաստությունը թույլ կտան կանգնեցնել ցանկացած հակառակորդի։ Եթե պատերազմը վերսկսվի, մենք ոչ միայն նրան հետ կմղենք, այլև ինքներս առաջ կշարժվենք»,- ասել է նա:
Սյունակագիր Դեյվիդ Իգնատիուսը իր «Ղարաբաղ. վերսկսված հակամարտություն` Կովկասում» հոդվածում նշում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունն աշխարհի ամենաքիչ քննարկված և ամենադժվար լուծելի խնդիրներից է, գրում է Yerkir.am-ը:
Լրագրողը գրում է. Մոսկվան հայտարարում է, որ ցանկանում է միջնորդել երկարատև խաղաղ կարգավորում, բայց, միաժամանակ, զինում է երկու կողմերին։ Միացյալ Նահանգները նույնպես հույս ունի կանխել ավելի լայն բախումը, բայց քիչ դիվանագիտական լծակներ ունի։
Հեղինակը նշում է, որ այցելել է Ղարաբաղ մի քանի այլ օտարերկրացի լրագրողների և Եվրոպական խորհրդարանի անդամի հետ։ Ըստ նրա՝ Ղարաբաղը կարծես Կովկասի Շվեյցարիան լինի՝ ոչ միայն լեռներով, այլև կոկիկ փողոցներով, սարի լանջերին գյուղացիական տնտեսություններով և անկախ մարդկանցով:
Ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաև լույս 27-ի գիշերը:
Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ- 21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր: