ՌԴ Հարավային զինվորական շրջանի և Ռուսաստանի ԱԴԲ սահմանապահ վարչության և ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորականները պատրաստվում են Հաղթանակի օրվան նվիրված զորահանդեսին, հայտնում է Հարավային զինվորական շրջանի մամուլի ծառայությունը:
«Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի զինծառայողները մասնակցել են Մեծ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 71-ամյա տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումների համատեղ փորձին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ասվում է նաև, որ ամրակցված զենքով զինվորականների շարասյուների համատեղ շքերթի գլխավոր փորձը տեղի կունենա մայիսի 6-ին Մայր Հայաստանի հուշակոթողի մոտ:
Հանդիսավոր միջոցառմանը կմասնակցի Գյումրիի կայազորի, այդ թվում ռուսական ռազմակայանի, ՌԴ ԱԴԲ սահմանապահ վարչության և ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ համակարգի ավելի քան 200 զինվորական:
Ցուցաբերած խիզախության ու արիության համար բարձրագույն պարգևի՝ Խորհրդային Միության հերոսի կոչման արժանացան հայ ժողովրդի 106 զավակներ: Հայերը 4-րդ տեղում էին ռազմածովային նավատորմի գեներալների, ռազմաօդային ուժերի և հրետանային զորքերի սպաների կազմում, 6-րդ տեղում՝ Խորհրդային Միության հերոսների ցանկում։ Եվ դա այն դեպքում, երբ հայերն իրենց թվով ԽՍՀՄ ժողովուրդների մեջ գրավում էին 8-րդ տեղը։ Հայ զորահրամանատարներից չորսը արժանացան ռազմական ամենաբարձր՝ մարշալի կոչմանը։ Նրանք էին՝ Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը, ավիացիայի մարշալ Ս. Խուդյակովը (Արմենակ Խանփերյանց), զրահատանկային զորքերի մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանը և ԽՍՀՄ նավատորմի ծովակալ Հովհաննես Իսակովը (Տես-Իսահակյան):