ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտադիր են այցելել ղարաբաղյան հակամարտության տարածաշրջան, սակայն այցի հստակ ժամկետը դեռ որոշված չէ: Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ ՄԽ ռուս համանախագահ, դեսպան Իգոր Պոպովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Համանախագահների նախորդ այցը Բաքու, Երևան և Ստեփանակերտ տեղի է ունեցել ապրիլյան ռազմական գործողություններից անմիջապես հետո` մեկնարկելով ապրիլի 5-ին:
«Բնականաբար, մենք մեկնելու ենք տարածաշրջան, սակայն, նոր այցելության ամսաթիվը դեռ համաձայնեցվում է կողմերի հետ, երբ նրանց հարմար կլինի` հաշվի առնելով նրանց աշխատանքային ժամանակացույցը»,-ասել է Պոպովը: Ըստ նրա, հուլիսի 11-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ ՄԽ անդամների հերթական հանդիպումը` ռուս, ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ:
«Ընդհանուր առմամբ հանդիպումը նվիրված էր վերջին միջնորդական ջանքերի գնահատմանը, որոնք ձեռնարկում են համանախագահ երկրները, և Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների հանդիպման արդյունքներին: Իմ գործընկերները` ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահները պատմել են, թե ինչ զրույցներ են ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Նաև խոսել ենք այն մասին, թե ինչպես պետք է կառուցենք մեր հետագա միջնորդական աշխատանքը»,-ասել է Պոպովը: