Ղազախական Ալմաթիում զինված հարձակման հետևանքով 3 ոստիկան է զոհվել, կան վիրավորներ: Քաղաքում հայտարարված է ահաբեկչական սպառնալիքի «կարմիր» մակարդակ:
«Առնվազն 3 ոստիկան մահացել է, կան տուժածներ»,-ասել է աղբյուրը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԶԼՄ-ները հայտնում են Ալամթիի կենտրոնում ոստիկանության բաժանմունքի մոտ կրակոցների մասին, Ալմալինի շրջանի ոստիկանության բաժանմունքը շրջափակված է: Մոտակա գրասենյակների աշխատակիցները պարզաբանել են, որ մոտ 10 կրակոց է հնչել:
«Սկզբից 3-4 կրակոց հնչեց, հետո` կրակահերթ: Անհայտ մեկը ինքնաձիգով փախավ, նրա ետևից վազեցին ոստիկանները»,-պատմել են ականատեսները:
Հունիսի վերջում ԱԱԿ-ն հայտնել էր Կարագանդայի շրջանում ծայրահեղականների խմբի գործունեության կասեցման մասին, որոնք ահաբեկչություններ էին ծրագրում: Գործողություն է կատարվել հունիսի 26-ին Բալխաշ քաղաքում և Գուլշատ բնակավայրում: Գուլշատում ձերբակալության ժամանակ ահաբեկիչներից մեկն ինքնապայթեցում է իրականացրել: Ձերբակալվել է 6 մարդ: