Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն (2014-2016) հայտարարել է, թե հենց ինքն է տվել այն հրամանը, որն ի կատար ածելիս թուրքական ԶՈՒ-ն 2015 թ․ նոյեմբերի 24-ին խոցել է ռուսական ՍՈւ-24 ռազմական օդանավը, հայտնում է Hurriyet Daily News-ը։
Դավութօղլուն մասնավորապես նշել է, որ իր տված հրամանը վերաբերել է ոչ թե հատկապես ռուսական ինքնաթիռի ոչնչացմանը, այլ եղել է Թուրքիայի օդային տարածքի պաշտպանությանն ուղղված ընդհանուր հրահանգ։ «Մեր երկրում վարչապետն է գլխավոր շտաբին գրավոր կերպով փոխանցում զինված ուժերի կիրառման կարգը։ Հոկտեմբերի 10-ին ես համապատասխան հրաման եմ տվել»,- հայտարարել է Թուրքիայի նախկին վարչապետը։
Նախկին վարչապետի խոսքով, հրամանում նշված է եղել, որ Թուրքիայի զինված ուժերը պետք է խոցեն ոչ միայն սիրիական, այլև ցանկացած այլ ռազմական թռչող օբյեկտ, որը կխախտի երկրի օդային տարածքի սահմանները։ Ընդ որում, Դավութօղլուն ընդգծել է, որ նման հրաման է տրվել ռուսական ինքնաթիռների կողմից երկրի օդային սահմանների բազմակի խախտումներից հետո։
«Ես ինձ վրա կվերցնեի այդ միջադեպի քաղաքական պատասխանատվությունը, նույնիսկ եթե այն այսօր տեղի ունենար»,- հայտարարել է Դավութօղլուն։
2016 թ․ հունիսի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ներողություն էր խնդրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից 2015 թվականի նոյեմբերին ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչը ոչնչացնելու համար: Հաջորդ օրը Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմը հայտարարել էր, թե Անկարան պատրաստ է փոխհատուցում վճարել Մոսկվային խոցված Սու-24-ի համար: