«Թալիբան» շարժման գրոհայիններն օգոստոսի 20-ին գրավել են Աֆղանստանի Քունդուզ գավառի Խանաբադ շրջանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին AP-ի վրա հղումով:
Թալիբները գրոհել են վարչական շրջանը մի քանի ուղղություններից, հայտնել է գործակալությանը իշխանությունների ներկայացուցիչ Մոհամմադուլա Բահեջին: Բանակն արդեն պատասխան գործողություն է ծրագրում:
Իրենք թալիբները հայտարարել են, որ գրավել են շրջանն ամբողջությամբ` զենքով և ռազմատեխնիկայով:
2015-ին թալիբների ձեռքում էր հայտնվել Քունդուզ գավառի համանուն մայրաքաղաքը, սակայն շուտով քաղաքը կրկին հայտնվեց աֆղանական բանակի հսկողության տակ: Բանակը դիմակայում է թալիբներին երկրի 34 շրջաններից 15-ում: