5 հոկտեմբերի 2016 - 17:56 AMT
Լեռնային Ղարաբաղը ձգտում է գրավել իրանցի զբոսաշրջիկներին պարսկական մշակութային ժառանգությամբ: Այդ մասին հոկտեմբերի 5-ին լրագրողներին է հայտնել ԼՂՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Շահվերդյանը, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
«Ինչ վերաբերում է Իրանից դեպի Ղարաբաղ մշակութային զբոսաշրջությանը, մենք փորձում ենք բոլոր միջոցները ձեռնարկել զբոսաշրջիկներին գրավելու համար: Պարսկական մշակութային ժառանգությունը Ղարաբաղի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնւմ է, քայլեր են ձեռնարկվում մշակութային արժեքների պահպանության ուղղությամբ, և ոչ միայն մզկիթների, այլ նաև դամբարանների և այլ հուշարձանների»,-ասել է Շահվերդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ իրանական կազմակերպությունններից մեկը պատվեր է ստացել և մշակում է Շուշիի Վերին մզկիթի ռեստավրացիայի նախագիծը, աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են: Վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն առաջիկայում հայկական հասարակական կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Ավելի վաղ Շահվերդյանը հայտնել էր, որ Շուշիի Վերին մզկիթի ռեստավրացիայի փաստաթղթերի մշակմամբ զբաղվում է հայկական «Արևելյան պատմական ժառանգության վերածնունդ» հիմնադրամը Իրանից ներգրավված փորձագետների մասնակցությամբ:
Շուշիի պարսկական Վերին Մզկիթը կառուցվել է 1883 թ. իրանացի ճարտարապետ Կարբելի սեֆի Խանի նախագծով: Ավելի քան 50 տարիների ընթացքում մզկիթը եղել է Շուշիի մահմեդականների հոգևոր կենտրոնը: Խորհրդային տարիներին մզկիթը ձևափոխվել էր պատմա-երկրագիտական թանգարանի, որտեղ ցուցադրվում էին յուրահատուկ ցուցադրանմուշներ, այդ թվում` արվեստի գլուխգործոցներ: 1992թ. մայիսին` Շուշիի ազատագրման ռազմագործողության ժամանակ, մզկիթին լուրջ վնաս էր հասցվել: Ներկայումս այնտեղ իրականացվում են լայնամասշտաբ վերականգնողական աշխատանքներ: