Թուրքիայի ոստիկանությունն ազատ է արձակել քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավոր Զիա Փիրին դատախազությունում ցուցմունքների գրանցումից հետո:
Դատախազությունը ցուցմունքներ է վերցրել նաև կուսակցության համանախագահ Սելահադդին Դեմիրթաշից և նրան կալանավորելու հարցում է ներկայացրել դատարան, հայտնում է «Թրեդն» գործակալությունը թուրքական Hurriyet-ի վրա հղումով:
Նոյեմբերի լույս 4 գիշերը Թուրքիայում ձերբակալվել է քրդամետ կուսակցության 16 անդամ, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուկսեդաղը: Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել միաժամանակ Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում, մասնավորապես, Անկարայում, Դիարբեքիրում, Մարդինում:
Պատգամավորները ձերբակալվել են այն պատճառաբանությամբ, որ չեն ներկայացել դատարան ցուցմունքներ տալու համար:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) համանախագահ Սելահեթթին Դեմիրթաշի նկատմամբ հետաքննություն է սկսել: