19 նոյեմբերի 2016 - 14:29 AMT
Նիդեռլանդների հատուկ ծառայություններ. Եվրոպայում ԻՊ 60-80 գրոհային կա, որոնք ահաբեկչություններ են պատրաստում
Նիդեռլանդների հատուկ ծառայությունների փորձագետները կարծում են, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը 60-80 օպերատիվ անդամ ունի Եվրոպայում, որի խնդիրն է գրոհներ իրականացնելը: Այդ մասին հայտարարել է Դիկ Շոֆը, որի գլխավորած NCTV գերատեսչությունը զբաղվում է անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով:
Ըստ նրա, ԻՊ անդամագրված գրոհայինները նաև հաղորդագրություններ են ստանում խմբավորումից, որտեղ նրանց «խնդրում են չմեկնել Սիրիա և Իրաք, այլ գրոհներ նախապատրաստել Եվրոպայում», գրում է ՌԲԿ-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
Այդ գործընթացի արդյունքներից մեկն, ըստ Շոֆի, եղավ այն, որ վերջին 6 ամսում ԻՊ-ում արտերկրից ժամանած գրոհայինների քանակը չի աճել, սակայն այն փաստը, որ նրանք չեն տեղաշարժվում աշխարհով մեկ, չի նշանակում, որ սպառնալիքը նվազել է:
«Մենք գրանցել ենք, որ 294 ահաբեկիչ է մեկնել Իրաք ու Սիրիա, նրանցից 190-ը դեռ այնտեղ է»,-ասել է Շոֆը` նշելով, որ ընդհանուր առմամբ այդ երկրում 4-5 հազար օտարերկրացի մարտիկ կա:
Ըստ Շոֆի գերատեսչության գնահատականի, Նիդերլանդների տարածքում, որի բնակչությունը 17 մլն է, այժմ 190-350 գրոհային կա: Թեև Նիդերլանդներում խոշոր ահաբեկչություններ տեղի չեն ունեցել, սպառնալիքը երկրի համար «իրական է» մնում: