Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների հնարավոր կասեցման մասին Եվրախորհրդարանի պատգամավորների առաջիկա քվեարկությունը ոչ մի նշանակություն չունի Անկարայի համար: Այդ մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը:
«Միևնույն է ինչպիսին կլինի քվեարկության արդյունքը: Այդ քվեարկությունը մեզ համար ոչ մի նշանակություն չունի»,-ասել է էրդողանը` ելույթ ունենալով Ստամբուլում ընթացող Իսլամական պետությունների տնտեսական կոնֆերանսի ժամանակ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Քվեարկությունը Եվրախորհրդարանում տեղի կունենա նոյեմբերի 24-ին:
Անկարայի հետ բանակցությունների կասեցման օգտին են հանդես եկել Եվրախորհրդարանի բոլոր խոշոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները: Քվեարկությունը նախաձեռնել են ԵԺԿ և սոցիալ-դեմոկրատների խմբակցությունները:
Որոշ խորհրդարանականներ կողմ են, որ բանակցություններն ընդհանրապես դադարեցվեն: Սակայն ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձրագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին իր ելույթում զգուշացրել է, որ բանակցությունների դադարեցումը կամ սառեցումը երկու կողմի համար էլ իր բացասական հետևանքները կունենա: