2 հուլիսի 2007 - 16:15 AMT
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) «Call for Justice» 24-ժամյա ակցիա է կազմակերպել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման օգտին: Ակցիայի ընթացքում շուրջ 12 հազար հոգի է այցելել ANCA-ի կայք եւ 2 հազար հոգուց ավելին ստորագրվել է կոնգրեսականներին ուղղված կոչի տակ: Այս ակցիան դարձավ ապրիլին նախաձեռնված «Clik for Justice» քարոզարշավի շարունակությունը: Նման կոչերը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման համար մղվող պայքարի գործում մեխանիզմ է: Ես երախտապարտ եմ ANCA-ին եւ կոմիտեի հետնորդներին այդ կոչերի համար»,-հայտարարել է բանաձեւի համահեղինակ, կոնգրեսական Ադամ Շիֆը:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը հաստատող ու «ցեղասպանություն» բառն ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ելույթում օգտագործելու ԱՄՆ նախագահի պարտավորության մասին 106-րդ բանաձեւին աջակցում են Ներկայացուցիչների պալատի 218 անդամներ: Այդպիսով, հավաքվել է բանաձեւի վերաբերյալ քվեարկության համար կոնգրեսականների անհրաժեշտ քանակը: