10 փետրվարի 2017 - 11:27 AMT
Մինսկում Բաքվի հարցումով ձերբակալված և ավելի ուշ Ադրբեջանին արտահանձնված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ոչ թե միջազգային, այլ միջպետական հետախուզման մեջ էր: Այդ մասին հայտարարել է Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը:
ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարել է, որ հարցում էր ուղարկել Ինտերպոլ և պատասխան է ստացել, որ Լապշինը երբեք հետախուզման մեջ չի եղել այդ կազմակերպության գծով:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ Լապշինը ձերբակալվել է Ինտերպոլի հարցման հիման վրա։
«Քաղաքացի Լապշինը միջպետական հետախուզման մեջ էր և ձերբակալվել է ըստ համաձայնագրի, որը գործում է ԱՊՀ անդամ պետությունների միջև»,-հայտարարել է Բելառուսի դատախազության ներկայացուցիչը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: