Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հայտարարել է, որ ամեն տարի դպրոցներում Կիպրոսի միավորման մասին 1950թ. հանրաքվեի տարեդարձը տոնելու մասին Կիպրոսի խորհրդարանի որոշումը կղզու միավորման հարցում Նիկոսիայի քաղաքականության փոփոխության վկայություն չէ, այլ հիշողություն պատմական իրադարձությունների մասին, որը չի կարող խանգարել կիպրոսյան կարգավորմանը:
Անաստասիադիսի հայտարարությունը պատասխան էր կղզու թուրքական համայնքի ղեկավար Մուստաֆա Աքինջիի արձագանքին, որը հայտարարել էր, թե Կիպրոսի խորհրդարանի որոշումը կարող է տապալել խաղաղ բանակցությունները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Անաստասիադիսը հաստատել է, որ Կիպրոսի հույները կշարունակեն երկխոսությունը ՄԱԿ ԱԽ և ԳՎ բանաձևերի հիման վրա:
«Եթե կիպրոսցի թուրքերն այդքան զգայուն են պատմական իրողության հասարակ հիշատակման հարցում, ապա որքա՞ն վիրավորական են հույն համայնքի համար ամենամյա տոնակատարությունները թուրքական ներխուժման տարեդարձի կապակցությամբ: Եվ որքանո՞վ են իրապես Կիպրոսի հարցը լուծելու մղումները համապատասխանում ապօրինի պետության հռչակմանը նվիրված հանդիսություններին:
Կիպրոսի նախագահը հայտարարել է, որ եթե կողմերը ցանկանում են հասնել նպատակին, պետք է հրաժարվեն անընդունելի պահանջներից ու պայմաններից:
Տարածքային հարցը, կամ տարածքային շտկումների հարցն ամենաբարդերից մեկն է Կիպրոսի միջհամայնքային բանակցություններում: Նախորդ փուլում կողմերը չեն կարողացել լուծել տարածքային խնդիրները, թեև հայտարարում էին «բանակցություններում առաջընթացի» մասին: