22 սեպտեմբերի 2007 - 16:25 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է ակտիվացնեն իրենց գործնեությունը: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը: Նրա խոսքերով, ՎՈՒԱՄ կազմում Ադրբեջանը մտադիր է շարունակել գործնեությունը ՄԱԿ-ում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցի դիտարկման համար հետխորհրդային տարածքում առկա այլ սառեցված հակամարտություններին զուգահեռ:
«Դա որոշակի ազդեցություն կլինի Մինսկի խմբի վրա: Չէ որ Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում միջնորդությունը համանախագահների անձնական գործը չէ, այլ միջազգային խնդիր: Ի պատասխան նրանց նկատմամբ տածած վստահության, անպայման պետք է կոնկրետ, արդյունավետ ջանքեր ներդրվեն»,- ասել է Ազիմովը: Փոխնախարարը նաեւ նկատել է, որ Ադրբեջանն օգտագործելու է բոլոր միջոցներն ու հնարավորությունները իր դիրքորոշումը միջազգային կազմակերպություններին հասցնելու համար, հաղորդում է Ինտերֆաքսը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 62-րդ նստաշրջանի օրակարգի 16-րդ կետում նշված է «ՎՈՒԱՄ տարածքում ձգձգված հակամարտությունների հարցը, եւ նրանց ազդեցությունը միջազգային խաղաղության, անվտանգության եւ զարգացման վրա»: