Խորհրդարական ընտրությունները նորմալ էին կազմակերպած: Այդ մասին հայտարարել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդները լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը ներկայացրել են ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում իրենց դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացությունը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Չնայած նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը՝ նկատվել է վստահության պակաս ընտրությունների նկատմամբ: Չնայած իր բարդություններին՝ ընտրությունների իրավական դաշտը համապարփակ է», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչ Իգնասիո Սանչես Ամորը:
Նա հավելել է նաև, որ նկատել են հանրային կարծիքի վրա ճնշումների, ընտրախախտումների դեպքեր, սակայն, խոսքի ազատությունն, ընդհանուր առմամբ, իրականացվել է:
«Քվեարկության օրն, ընդհանուր առմամբ, հանդարտ էր: Եղել են կուտակումներ, հերթեր, ընտրողները դժվարություններ են ունեցել ընտրական պրոցեսն ընկալելու ուղղությամբ: Խորհրդարանական մեծամասնությանը և ուժերին կոչ ենք անում, որպեսզի պահպանեն ձևավորված քաղաքական մշակույթը», - ասել է դիտորդը: