19 ապրիլի 2017 - 17:11 AMT
Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) գլխավոր տնօրեն Ահմեդ Ույումջյուն հայտարարել է, որ ապրիլի 4-ին գազային հարձակման ժամանակ սիրիական Իդլիբում կիրառվել է զարին կամ նման մի նյութ: Կազմակերպության ղեկավարի խոսքերը մերջբերել են բրիտանական պատվիրակության անդամները:
Նրանք պնդում են, որ այդ տվյալները ստացվել են անհրաժեշտ հետազոտություններից հետո, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ապրիլի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Սիրիայի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել ապահովելու ՔԶԱԿ փորձագետների մուտքը Շայրաթ ավիաբազա, որտեղ իբր պահվում է զարինը, որը կիրառվել է Հան Շեյխուն քաղաքում:
Ապրիլի 4-ի առավոտյան տասնյակ մարդիկ են զոհվել սիրիական Իդլիբ գավառի Հան Շեյխուն քաղաքի ռմբակոծության հետևանքով: Տուժածների շատերի մոտ առկա էին քիմիական ծանր թունավորման ախտանիշներ: 30 տուժած տեղափոխվել էր հարևան Թուրքիա, որտեղ նրանցի 3 մահացել է: