Բաքուն ռազմատեխնիկայի նոր խմբաքանակ է ստացել Ռուսաստանից: Մատակարարումը պլանային է և իրականացվել է ըստ Ադրբեջանի և ՌԴ միջև ռազմատեխնիկական գործակցության մասին գործող միջկառավարական համաձայնագրի:
Բաքվի նավահանգիստ ժամանած արդիական սպառազինության նոր մեծ խմբաքանակը մոտ ապագայում կուղարկվի առաջնագիծ, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության վրա հղումով:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ նոր խմբաքանակը կհզորացնի Ադրբեջանի ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումների մարտական և մանևրային կարողությունները զրահատեխնիկայի, ինժեներային և պաշտպանական կառույցների, փոքր արագության ունեցող օդային թիրախների, կենդանի ուժի և հակառակորդի այլ օբյեկտների խոցման առումով:
Նշվում է, որ ռուսական ռազմատեխնիկայի և սպառազինության առաքումներն Ադրբեջան կշարունակվեն:
2016-ին՝ ապրիլյան պատերազմի օրերին ՌԴ կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստը վրդովմունքի ալիք առաջացրեց ինչպես ՀՀ բնակչության, այնպես էլ իշխանությունների շրջանում: