ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի անդամ երկրները դեկտեմբերի 21-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել են բանաձևը, որով կոչ է արվում ԱՄՆ-ին վերանայել իր որոշումը Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու վերաբերյալ: Բանաձևը ներկայացրել էին Թուրքիան և Եմենը: Կողմ է քվեարկել 128 պետություն, այդ թվում՝ Գերմանիան: 9 երկիր դեմ է եղել և ևս 35-ը ձեռնպահ է մնացել:
ՄԱԿ ԳՎ-ում ընդունված փաստաթուղթը դատապարտում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը և իրավաբանորեն անվավեր է ճանաչում Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ որոշումը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ի տարբերություն ՄԱԿ ԱԽ-ում ընդունված բանաձևերի, ՄԱԿ ԳՎ բանաձևերը իրավաբանորեն պարտավորեցնող չեն: Նմանատիպ բանաձևը ՄԱԿ ԱԽ-ում անցկացնելու փորձը ձախողվեց, քանի որ ԱՄՆ-ն վետո դրեց փաստաթղթի վրա: ԱԽ մյուս 14 անդամը կողմ էր արտահայտվել բանաձևին:
ԱՄՆ-ն ամեն կերպ փորձեց խոչընդոտել ՄԱԿ ԳՎ-ում Երուսաղեմի վերաբերյալ բանաձևի ընդունմանը: Մասնավորապես, Թրամփը սպառնաց զրկել ֆինանսական աջակցությունից այն երկրներին, որոնք կսատարեն այդ փաստաթղթին: «Այդ երկրները վերցնում են մեր փողերն ու մեր դեմ են քվեարկում: Նրանք միլիոնավոր, նույնիսկ միլիարդավոր դոլարներ են ստանում և դեմ են քվեարկում մեզ»,-ասել էր Թրամփը:
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն, իր հերթին, «ստի տուն» է անվանել ՄԱԿ_ը, իսկ Պաղեստինի ազգային ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբբասի ներկայացուցիչ Աբու Ռուդեյնեն ողջունել է բանաձևի ընդունումը ՄԱԿ ԳՎ-ում:
Երուսաղեմի կարգավիճակը պաղեստինա-իսրայելյան հակամարտության անկյունաքարերից է: Իսրայելը Երուսաղեմի արևելյան և արևմտյան մասերը համարում է «անբաժան մայրաքաղաք», իսկ պաղեստինցիներն Արևելյան Երուսաղեմը համարում են իրենց ապագա պետության մայրաքաղաքը: