Իտալիայում կրկին բողոքում են ադրբեջանական գազամուղի կառուցման դեմ: Լեչե գավառում զանգվածային բախումներ են եղել Անդրադրիատիկ գազամուղի (TAP) կառուցման հակառակորդների և ոստիկանների միջև:
Գազամուղը նախատեսված է ադրբեջանական բնական բազը Իտալիա առաքելու համար:
Ըստ իտալական ոստիկանության, բողոքի ակցիայի մասնակիցները քարեր են նետել TAP տրանսպորտային միջոցների վրա: Ի պատասխան ոստիկանությունը ստիպված է եղել ուժ կիրառել ցուցարարների դեմ, գրում է Haqqin.az-ն իտալական AND kronos-ի վրա հղումով:
No TAP շարժման մամուլի քարտուղար Ջանլուկա Մաջորեն հայտարարել է, որ 2 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել՝ 53-ամյա մի կին և 48-ամյա տղամարդ: Կինը տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Իտալական պարբերականի համաձայն, տեղաբնակների բողոքի ցույցերն անցկացվում ամեն առավոտ, 3 օր շարունակ: Բողոքի ակցիաների պատճառն այն է, որ Եվրոպական ներդրումային բանկի Տնօրենների խորհուրդը փետրվարի 6-ին 1,5 մլրդ եվրո վարկ է տվել TAP շինարարության համար:
2017-ի մարտի կեսերից Իտալիայի այդ շրջանում բողոքի ցույցեր էին կազմակերպվում ադրբեջանական գազամուղի կառուցման դեմ: No TAP կոմիտեն, որը գլխավորում է իտալական խորհրդարանում քվեների 22 տոկոսով ներկայացված «Հինգ աստղ» շարժման ղեկավար, դերասան և բլոգեր Բեպպե Գրիլոն, բողոքի ցույցեր էր անցկացնում ծառերի տեղափոխման դեմ: Մարտի 29-ին բախումներ տեղի ունեցան ցուցարարների և ոստիկանության միջև: