Թուրքիան և Ռուսաստանը որոշ տարաձայնություններ ունեն, սակայն դա նորմալ է: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն իր ռուս պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների ավարտին՝ հավելելով, որ Մոսկվան և Անկարան շարունակում են երկխոսությունը, որում շահագրգռված են երկու կողմերը:
«Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի հետ Սևծովյան և այլ տարածաշրջաններում: Սակայն, մենք, հնարավոր է, որոշ հակասություններ ունենք հայացքներում, սակայն, դա միանգամայն նորմալ գործընթաց է: Այնուամենայնիվ, մենք կշարունակենք երկխոսությունը և շահագրգռված ենք դրանում: Այսօրվա հանդիպումը թույլ տվեց քննարկել բոլոր այդ հարցերը»,-ասել է թուրք նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախարարը կարևորել է գործակցության շարունակումն ահաբեկչությանը հակազդելու գործում և հավելել է, որ գործադրված ջանքերի շնորհիվ սիրիական կարգավորման գործընթացում դրական փոփոխություններ են նկատվում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ թուրքական զորքերը, որոնք մասնակցում են «Ձիթենու ճյուղ» գործողությանը, գտնվում են 1,5 կմ տարածության վրա սիրիական Աֆրինից: Նշվում էր, որ հենց որ Թուրքիայի ԶՈւ ստորաբաժանումներն ու ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները հաղթահարեն այդ տարածությունը, կսկսվի քաղաքից քրդական զինյալ կազմավորումների դուրս մղման գործողությունը: