Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը Welt թերթին տված հարցազրույցում դատապարտել է Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում և կոչ է արել Եվրամիությանը կասեցնել բանակցությունները Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ:
«Հաշվի առնելով մարդու իրավունքների և հիմնարար արժեքների կանոնավոր խախտումները, այն հիմնավորումով, որ կոպենհագենյան սկզբունքներն այլևս չեն պահպանվում, ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամկցության շուրջ բանակցությունները պետք է կասեցվեն»,-հայտարարել է Կուրցը՝ Վարնայում ԵՄ-Թուրքիա բարձր մակարդակի հանդիպմանն ընդառաջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ «ԵՄ կարևոր ռազմավարական գործընկերը», որի հետ պետք է համագործակցել «հարևանության հայեցակարգի շրջանակում»:
Սիրիայի ազատ բանակի խմբավորումներն ու Թուրքիայի զինվորականները մտել են Աֆրին և լիակատար հսկողություն սահմանել քաղաքում: Մարտի 13-ից Աֆրինը շրջափակված էր թուրքական զորքերի կողմից: