21 հուլիսի 2008 - 14:51 AMT
2008թ. հուլիսի 17-ին Ախալքալաքի ոստիկանության ղեկավար Սամվել Պետրոսյանի տան մոտ պայթյուն է հնչել, որի արդյունքում ոչ ոք չի տուժել: Պայթյունից անմիջապես հետո Վրաստանի ուժային կառույցները սկսել են հետապնդել «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական ալյանսի անդամներին: Շարժման տասնյակ անդամներ ձերբակալվել են, նրանց տներում զննություն է անցկացվել, ոստիկանության աշխատակիցները, ջարդելով մուտքի եւ գրասենյակի դռները, երկու անգամ ներխուժել են Երիտասարդական ռադիոյի շենք, որը պատկանում է ալյանսին, եւ էական վնաս են հասցրել շենքին: Վրաստանի ոստիկանության թվով 50 զինված աշխատակիցներ ներխուժել են Ժողովրդավարական ալյանսի ակտիվիստ, «Ջավախքի սկաուտների շարժման» ղեկավար Գուրգեն Շիրինյանի հայրական տուն եւ խուզարկություն են անցկացրել: Խուզարկության ընթացքում, որը կատարվել է առանց դատախազի թույլտվության, ինչպես դա պահանջում է օրենսդրությունը, տարօրինակ հանգամանքներում սպանվել է ոստիկանության աշխատակիցներից մեկը` ազգությամբ հայ, Բարալեթ գյուղի բնակիչ 23-ամյա Արթուր Բերուջանյանը: Կատարվածի մեղքը բարդվեց Գ.Շիրինյանի վրա, որի գտնվելու վայրը այժմ հայտնի չէ: Տեղեկություններ կան, որ Վրաստանի հատուկ ջոկատայինները հրաման են ստացել գտնելուն պես սպանել Գուրգեն Շիրինյանին, այսինքն նպատակ է դրված ոչնչացնել վկային, որը կարող է քննության ընթացքում ճշմարտությունը ներկայացնել:
Վրաստանի կենտրոնական «Ռուսթավի-2» հեռուստակայանը հուլիսի 19-ին ռեպորտաժ է ներկայացրել կատարվածի մասին, որտեղ Գ.Շիրինյանը ներկայացվել է որպես զինված ավազակային հարձակման մասնակից: Հեռուստաընկերությունը հաղորդել է նաեւ, որ Գ.Շիրինյանը ոչ մի կապ չունի «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական ալյանսի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Բաղին» լրատվական գործակալությունը Ջավախքից, Ախալքալաքում ոստիկանություն բերման են ենթարկվել շուրջ երկու տասնյակ մարդիկ: Հայկական շրջանում կենտրոնացվել են մեծ թվով վրացի հատուկ ջոկատայիններ:
«Ակնհայտ է, որ այս պայթյունը հերթական սադրանքն է, որի վերջնական նպատակն է հայկական տարածաշրջանն առավել վերահսկվող դարձնել վրացական ուժերի կողմից, իսկ հիմնական խնդիրն է` ոչնչացնել ազգային տարրը Ջավախքում: Այդ հանգամանքը հատկապես նշանակալի է Բաքու-Ջեյհան եւ Կարս-Ախալքալաք պանթուրքիստական նախագծերի անվտանգության ապահովման համատեքստում: Հայտնի է, որ Ախալքալաքում եւ հարեւան շրջաններում բազմահազարանոց հանրահավաքներ կազմակերպող «Միասնական Ջավախքը» գործուն, ամենաազդեցիկ քաղաքական տարրն ու միասնական ուժն էր, որն ի զորու էր կազմակերպել ժողովրդի դիմադրությունը Ջավախքի վրացկանացմանն ու նշված պանթուրքիստական նախագծերին: Այս ամենը կատարվում է Հայաստանի իշխանությունների լռելյայն համաձայնությամբ եւ աջակցությամբ: Իսկ Ախալքալաքի տեղի իշխանությունները, եւ հատկապես, ոստիկանության մարմինները վաղուց ի վեր վերածվել են կույր գործիքի Վրաստանի իշխանությունների ձեռքին»,-նշում է «Բաղինը»: