Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով Վրաստանի հյուրանոցներում ամրագրումների 90%-ը չեղարկվել է: Այդ տվյալները ներկայացվել են երկրի զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպմանը, որը նվիրված էր նոր վարակի պատճառով ստեղծված իրավիճակին:
«Վերջին 5-6 օրում չեղարկվել է մարտ-ապրիլի համար հյուրանոցներում ամրագրումների 80-90 տոկոսը: Դա նշանակում է, որ զբոսաշրջության ինդուստրիան սնանկության եզրին է: Պատճառը միայն և միայն կորոնավիրուսն է: Մեղավորներ չկան: Պետք է մտածենք, թե ինչպես դուրս գանք այս իրավիճակից և ինչ անենք անձնակազմը պահելու համար»,- հայտարարել է Հյուրանոցների և ռեստորանների միության նախագահ Շալվա Ալավերդաշվիլին, գրում է JamNews-ը:
Ամենալուրջ իրավիճակը Թբիլիսիում է. շրջանների մեծ մասում տուրիստական շրջանը կամ ավարտվել է, կամ դեռ չի սկսվել: Ըստ Ալավերդաշվիլու՝ եթե իրավիճակը չշտկվի, ոլորտում կրճատումներ կսկսվեն:
2019-ին Վրաստանի զբոսաշրջային ոլորտը մոտ $3.5 մլրդ է վաստակել, իսկ երկրի ամբողջ տնտեսությունը գնահատվում է $18 մլրդ: