27 ապրիլի 2020 - 15:22 AMT
Դպրոցներում փոխադրման և ավարտական քննություններ չեն անցկացվի, աշակերտները տարեվերջյան գնահատականներ կստանան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Նա հավելել է, որ ուս.տարվա ավարտը հեռավար է լինելու՝ մայիսին ևս լսարանային դասեր չեն լինելու։
Դիմորդները միայն մեկ հիմնական քննություն կհանձնեն։ Միասնական քննությունների մասնակցելու հայտեր կարելի է ուղարկել մայիսի 15-ից հունիսի 15-ը՝ ընտրելով քննական առարկան։
Նախարարը հավելել է, որ քննությունները կազմակերպվելու են հուլիսի առաջին տասնօրյակում։
Նա ասել է նաև, որ քննություններն անցկացվելու են այնպես, որ խնդիրներ չստեղծվեն զորակոչի համար։
Նախարարի խոսքով՝ քննարկվում է ուս.տարին մեկ շաբաթով շուտ սկսելու հարցը, բայց վերջնական որոշում դեռ չկա, դա կախված է մայիսյան քննարկումներից։
Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի կանխարգելման անհրաժեշտությունը՝ հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական գործընթացն առցանց է ընթանում՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը գործարկել է հեռավար կրթության հարթակ: Հայաստանի ուսհաստատությունները փակ են մարտի 13-ից: