2 հոկտեմբերի 2020 - 18:00 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է՝ հուսով է, որ Ադրբեջանը կշարունակի հարձակումը։ Այդ մասին նա ասել է Քոնյայում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով սատարում ենք եղբայրական ադրբեջանական ժողովրդին և կշարունակենք դա անել»,-ասել է Էրդողանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահն անընդունելի էր համարել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ձգտում է հրադադարի հասնել Լեռնային Ղարաբաղում։ Նա ասել էր, թե Թուրքիան «կշարունակի սատարել Ադրբեջանին «երկու պետություն՝ մեկ ազգ» սկզբունքի հիման վրա»։
Մինչդեռ Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները կոչ են անում Թուրքիային դադարեցնել միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և կառուցողական դեր ստանձնել իրավիճակի լիցքաթափման գործում: Այս մասին Բրյուսելում հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը: