19 հոկտեմբերի 2020 - 18:35 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել մեկնել Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվա՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպումներ ունենալու և բանակցելու։
Անձամբ Մոսկվա գնալու և կարգավորման ճանապարհներ գտնելու համար հանդիպումներ ունենալու պատրաստակամություն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին հարցազրույցում նշել է. «Մեր դիրքորոշմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Եվ ես պատրաստ եմ բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը ներդնել նման արդյունքի հասնելու համար, այդ թվում՝ գնալ, հանդիպել, զրուցել: Բայց մենք բոլորս պետք է հասկանանք, որ կարգավորումը պետք է հիմնվի կոմպրոմիսի հիման վրա, ոչ թե կողմերից մեկի կոպիտուալացիայի»:
Ըստ Ալիևի՝ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է «հանդիպել Մոսկվայում, ցանկացած այլ վայրում՝ վերջ դնելու հակամարտությանն ու խնդրի լուծման ուղիներ գտնելու»: Ըստ նրա՝ Բաքվում «պատրաստ են ցանկացած կոնտակտների»: