Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ համաձայն նոյեմբերի 10-իի հայտարարության, փոխանցում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Պետական միջամտությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում գյուղերի 2000 բնակչի գույքի տեղափոխման, կեցության ժամանակավոր վայրերի և այլ միջոցների ապահովման ուղղությամբ:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ մինչև նոյեմբերի 20-ն Աղդամի շրջանը պետք է վերադարձվի Ադրբեջանին: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում: