24 նոյեմբերի 2020 - 11:25 AMT
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն 4 անգամ կմեծացնի իր առաքելության ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանում։ Այս մասին, ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է կառույցի նախագահ Պետեր Մաուրերը։
Նրա խոսքով՝ կառույցը վերջին 6 շաբաթում կտրուկ փոխել է ԼՂ հակամարտության շրջանում իր առաքելության բնույթը։
«Եթե մինչև պատերազմը շրջանում մեր առաքելության բյուջեն կազմում էր 10 մլն շվեցարական ֆրանկ (մոտ $11 մլն) , ապա մյուս տարի այն կկազմի 45 մլն (մոտ $49.4 մլն)։ Այսինքն՝ մենք 4 անգամ կմեծացնենք մեր ներկայությունը։ Մենք բավականին քիչ մարդ ունեինք, հիմա նախատեսում ենք լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել այդ շրջան։ Վերջին օրերին արդեն մեծացրել ենք մեր ներկայությունը»,- ասել է Մաուրերը։
Ըստ ԿԽՄԿ ղեկավարի՝ ներկայումս իրենց աշխատակիցներին Ստեփանակերտ են վերադարձնում և բացում ևս 2-3 գրասենյակ, որպեսզի ավելի մոտ լինեն իրենց տունը լքող մարդկանց և նրանց կարիքներին։