4 մարտի 2021 - 12:26 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտն ուշադիր հետևում է Հայաստանում շարունակվող քաղաքական լարվածությանը: Այդ մասին Twitter-ի իր տեսաուղերձում ասել էՊետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Նեդ Փրայսը:
«Բոլոր կողմերին հորդորում ենք զսպվածություն դրսևորել և խուսափել սրացումներից կամ բռնի գործողություններից: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի ղեկավարությանը լուծել իրենց տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով և հարգել օրենքի գերակայությունն ու ժողովրդավարական գործընթացները», - ասել է Փրայսը:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որոշել է չստորագրել ԶՈւ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հրամանագրի նախագիծը:Դա, սակայն, նշանակում է, որ հրամանագիրն ուժի մեջ կմտնի ավտոմատ: Միաժամանակ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է Սահմանադրական դատարան` «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով: