25 մայիսի 2021 - 16:47 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի տասնյակ անդամներ միացել են նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին ուղղված՝ կոնգրեսական Դևիդ Վալադաոյի՝ Ադրբեջանին ԱՄՆ ռազմական աջակցությունը կասեցնելու կոչին։ Այդ մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Մայիսի 24-ին կոնգրեսականների հղած նամակում նաև կոչ է արվում Բայդենին շտապ վերանայել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը սահմանափակող «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումով նախատեսված արգելքի չեղարկումը:
Կոնգրեսական Վալադոն նշել է․ «ԱՄՆ ոչ մի դոլար չպետք է ուղղվի նավթով հարուստ Ադրբեջանի զինմանը, որն էթնիկ զտում է իրականացրել Արցախում, շարունակում է պահել հայ ռազմագերիներին և հիմա էլ տարածք է օկուպացրել ՀՀ-ում։ Եթե Բայդենն ուժի մեջ չթողնի 907-րդ ուղղումը, ապա Կոնգրեսը պետք է օրենսդրորեն արգելի ռազմական կամ այլ աջակցությունն Ալիևի ռեժիմին»:
«Կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ որևէ տեսակի ռազմական կամ անվտանգային աջակցությունն Ադրբեջանին»,- ասվում է կոնգրեսականների նամակում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես կասեցրել է Ադրբեջանին զենք մատակարարելու արգելքը։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երկարացրել է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղման կասեցումը, որի արդյունքում թույլատրվում է ԱՄՆ ուղիղ օգնությունն Ադրբեջանին։
«Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումն ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է 1992 թվականին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակման պատճառով և նախատեսում է Ադրբեջանին միայն մարդասիրական օգնության տրամադրում: Ըստ այդ ուղղման ԱՄՆ կառավարությանն արգելվում է օգնություն ցուցաբերել Արդբեջանի պաշտոնական կառույցներին, քանի դեռ այդ երկիրը «ակնհայտ քայլեր չի ձեռնարկել ՀՀ և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ բոլոր տեսակի շրջափակումների և ուժի կիրառման այդ հարձակողական ձևերի վերացման ուղղությամբ»։ Սակայն 2002թ․Կոնգրեսն ուղղում կատարեց 907-րդ բաժնում, որով թույլատրվում է նախագահի կողմից ակտի կասեցումը և ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին, ինչն էլ ամեն տարի անում է ԱՄՆ նախագահը։