22 հոկտեմբերի 2021 - 16:03 AMT
Հայաստանը կորոնավիրուսի դեմ ամերիկյան Moderna ընկերության արտադրության 620,400 դեղաչափ պատվաստանյութ նվեր կստանա։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«620,400 դեղաչափ «Մոդեռնա» ընկերության Spikevax պատվաստանյութ նվեր Հայաստանին։ Հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության, Նորվեգիայի Թագավորության և Moderna ընկերության միջև եռակողմ պայմանագիր ենք ստորագրել: Շնորհակալություն Նորվեգիայի Թագավորությանը և Moderna ընկերությանը՝ համավարակը հաղթահարելուն ուղղված ջանքերի համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նոր խմբաքանակը փոխադրելու հարցում կաջակցի Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչությունը:
Ավելի վաղ Լիտվան էր ամերիկյան Moderna ընկերության պատվաստանյութի 50,000 դեղաչափ տրամադրել Հայաստանին։