Ուկրաինական Սու-27 ռազմական ինքնաթիռը վթարային վայրէջք է կատարել Ռումինիայում՝ արևելյան Բակեու օդանավակայանում։ Այդ մասին հայտնել է Ռումինիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Տեղեկությունը հաստատել է պրեֆեկտ Լյուցիան-Գաբրիել Բոգդանելը, հայտնում է Agerpres-ը։
«Փետրվարի 24-ի առավոտյան Սու-27 կործանիչը վթարային վայրէջք է կատարել: Օդաչուն այժմ Ռումինիայի ռազմական իշխանությունների մոտ է։ Կործանիչին պարտադրել են վայրէջք կատարել»,- ասել է պրեֆեկտը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Դոնբասում հատուկ ռազմական գործողության մասին։ Նա ասել է, որ նպատակը մարդկանց պաշտպանելն է, որոնք «ենթարկվում են ցեղասպանության Կիևի ռեժիմի կողմից»։ Պուտինը հավելել է, որ ՌԴ-ն ձգտելու է Ուկրաինայի «ապառազմականացմանը և ապանացիֆիկացիայի»։ Ուկրաինայի ամբողջ տարածքում ռազմական դրություն է հայտարարվել։