Մոսկվան պատրաստ է բանակցել Ուկրաինայի ղեկավարության հետ այդ երկրի չեզոք կարգավիճակի և իր տարածքում սպառազինության տեղակայումից հրաժարվելու մասին։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նախագահ Պուտինը ձևակերպել է իր տեսլականը, թե ինչ մենք կակնկալեինք Ուկրաինայից, որպեսզի սկզբունքային «կարմիրգծային» խնդիրները լուծվեին։ Դա չեզոք կարգավիճակն է, դա սպառազինությունների տեղակայումից հրաժարվելն է։ Հարցն այն է, թե պատրաստ է արդյոք դրան Ուկրաինայի ղեկավարությունը»,- ասել է նա, գրում է Interfax-ը։
Այն հստակեցնող հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Ռուսաստանը շփվել Ուկրաինայի ղեկավարության հետ այդ թեմայով՝ Պեսկովն ասել է․ «Եթե Ուկրաինայի ղեկավարությունը պատրաստ է խոսել դրա մասին»։
Պեսկովն ասել է նաև, որ Ուկրաինայում ոչ թե պատերազմ է, այլ հատուկ գործողություն, որի նպատակն է ձերբազատել երկիրը նացիստներից, և ապառազմականացնել այդ երկիրը, ինչը բխում է ՌԴ անվտանգության շահերից։