13 ապրիլի 2009 - 20:16 AMT
Ավստրալացի սենատոր Ալան Ֆերգյուսոնը ներողություն է խնդրել Հայոց ցեղասպանությունն ու Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը «վիճահարույց հարց» համարելու համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախմբում (ANC Australia):
Երկու շաբաթ առաջ Ավստրալիայի խորհրդարանում ելույթի ժամանակ, սենատոր Ֆերգյուսոնը կասկածի տակ դրեց Հայոց ցեղասպանության, Պոնտոսի հույների ու ասորիների ցեղասպանության փաստը, նշելով, թե «այդ իրադարձությունները չեն կարող հստակ նկարագրվել»:
Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը, երկրի հունական եւ ասորական համայնքների առաջնորդներն անհապաղ գիտական նյութեր ներկայացրեցին նրան Հայոց ցեղասպանության մասին եւ պահանջեցին, որ սենատորը ներողություն խնդրի իր խոսքերի համր:
Իր հերթին Ֆերգյուսոնը ափսոսանք է հայտնել միջադեպի առնչությամբ: «Ես ընդունում են Ժողովրդների ազատություննեի եւ իրավունքների միջազգային լիգայի ներկայացրած տվյալները, որտեղ ասվում է, որ հայերի, ասորիների ու Պոնտոսի հույների դեմ անմարդկային գործողություններ են կատարվել»,-հայտարարել է ավստրալացի սենատորը:
Ավստրալիայի ANC-ի նախագահ Վարանդ Մկրտչյանը հայտարարել է, որ Ավստրալիայի հայ համայնքը ընդունում է սենատոր Ֆերգյուսոնի ներողությունը եւ հուսով է, որ սերտ աշխատանքային կապեր կհաստատի նրա հետ: