Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին, ասել է, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ Ադրբեջանի այս ցեղասպան կամ ԼՂ հայերի հայրենազրկմանն ուղղված քաղաքականությունը պատշաճ միջազգային գնահատականի արժանանա։
«Առնվազն տարօրինակ է մի շարք բարեկամ երկրների լռությունն այս առումով », - ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իր իսկ ստանձնած գրավոր պարտավորությունների խրոնիկ խախտումները միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը հայկական կողմի հիմնական հավաքական աշխատանքը պետք է լինի, ինչպես դիվանագիտական ծառայության, պետմարմինների աշխատակիցների, այնպես՝ էլ արտաքին կապեր ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, սոցիալական ցանցերի օգտատերերի համար։
Փաշինյանը նաև ասել է, որ անհեթեթ և նույնիսկ տգետ են այն պնդումները, թե Հայաստանը միջանցքի վերաբերյալ բանավոր խոստում է տվել որևէ մեկին։
«Բազմիցս եմ ասել, որ ՀՀ տարածքով որևէ միջանցքի գոյություն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի նախատեսում։ Նման բան չի նախատեսում նաև Հայաստանի կողմից ստորագրված որևէ փաստաթուղթ»,-ասել է նա։
Փաշինյանը նաև պարզաբանել է, որ եռակողմ հայտարարությունն այս գործընթացում ՀՀ սուվերենության որևէ սահմանափակում չի նախատեսում, ուստի ՀՀ-ն պատրաստ է ճանապարհների վերաբացմանը, նոր ճանապարհների կառուցմանը և շահագործմանը՝ ըստ ՀՀ օրենսդրության։