12 հունվարի 2023 - 13:42 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու ՌԴ առաջարկն ուժի մեջ է, և կոչ է արել Երևանին «սխոլաստիկայով զբաղվելու փոխարեն», շարունակել համատեղ աշխատանքը։ Այդ մասին ասվում է նրա մեկնաբանության մեջ։
«Եթե հայ գործընկերներն իրոք շահագրգռված են, որ խնդիրները լուծվեն եռակողմ հայտարարության համալիր իրագործման հունում, ապա սխոլաստիկայով զբաղվելու փոխարեն, անհրաժեշտ է շարունակել համատեղ աշխատանքը։ ՀՀ և Ադրբեջանի բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու Ռուսաստանի առաջարկն ուժի մեջ է»,- ասել է դիվանագետը։
Նա նշել է, որ 2022-ի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կայանալու էր ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որին երկու կողմը համաձայնություն էր տվել։
«Ամեն ինչ պատրաստ էր հանդիպումն անցկացնելու համար, բայց հենց ՀՀ ղեկավարությունը վերջին պահին չեղարկեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Մոսկվա։ Դա խանգարեց քննարկել ոչ միայն խաղաղության պայմանագիրը, այլև հայ-ադրբեջանական կարգավորման այլ ակտուալ հարցեր, այդ թվում՝ իրավիճակը Լաչինի միջանցքում»,-ասել է նա։
Միրզոյանը հայտարարել էր, որ իր այցի չեղարկումը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակով։
ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ ասվում է նաև, որ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր մշակելիս 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի վրա հենվելու Երևանի համաձայնությունն ամրագրված է 2022-ի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով արված հայտարարության մեջ, ինչն արմատապես փոխել է բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը։
«Ալմաթիի հռչակագրում հաստատվում է սահմանների անձեռնմխելիությունը, որոնք գոյություն ունեին Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջև: Այդ պահի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը Ադրբեջանական ԽՍՀ մաս էր կազմում։ Անշուշտ, այս հանգամանքը շատ դժվար է անտեսել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացում»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ։