Բաքվում 4 ամսով կալանավորել են Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին (1997-2007), Բակո Սահակյանին (2007-2020), ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին։ Խոսքը նախնական կալանքի մասին է, որն ընտրվել է որպես խափանման միջոց, հայտնում է ադրբեջանական APA-ն։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով։
ԱՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի ՔՕ մոտ մեկ տասնյակ հոդվածներով։ Նրան ցմահ ազատազրկում է սպառնում, հայտնել են Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունն ու Պետանվտանգության ծառայությունը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ագրեսոր Ադրբեջանը Հարությունյանին մեղադրում է «ագրեսիվ պատերազմ սկսելու և վարելու», «ահաբեկչության», «հանցավոր հրամաններ արձակելու», «որպես հորինված ԼՂՀ նախագահ զավթողական պատերազմ վարելու մեջ»։
Նշվում է, որ Հարությունյանին նաև կասկածում են «ադրբեջանական տարածքների ականապատման կազմակերպման» մեջ։