10 հոկտեմբերի 2023 - 15:30 AMT
ՄԱԿ-ը համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել 97 մլն դոլար հատկացնել Հայաստանում ապաստանած փախստականների համար: Հումանիտար ծրագիրը նախատեսված է մինչև 2024–ի մարտ ամիսը։ Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի Ժնևի կենտրոնակայանը։
«ՄԱԿ ՓՀԳԳՀ-ն ՄԱԿ-ի գործակալությունների և գործընկեր ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ միասին կոչ է անում 97 միլիոն դոլար հատկացնել փախստականներին և Հայաստանում նրանց հյուրընկալողներին շտապ հումանիտար օգնություն և պաշտպանություն տրամադրելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Հրատապ օգնությունը նախատեսված է 136,000 փախստականների և փախստականներ ընդունող տեղական համայնքների 95,000 բնակիչների համար։
Սեպտեմբերի 20–ին հայտնի դարձավ, որ ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ, ըստ էության համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և լուծարում։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է հասել են Հայաստան: Ըստ ԱՀ նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի, Արցախում մոտ 40 հայ է մնացել։ Սեպտեմբերի 28–ին ԱՀ նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր է ստորագրել ԱՀ լուծարման մասին, որը ուժի մեջ է մտնում 2024–ի հունվարի 1–ից։