31 հուլիսի 2024 - 11:02 AMT
Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի հետ հուլիսի 30–ին հանդիպմանը սահմանին, այն «լավ» է որակել։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Լավ հանդիպում ունեցա Քըլըչի հետ հայ–թուրքական սահմանին։ Հաստատել ենք ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և համաձայնեցրել վստահության ամրապնդման նոր միջոցները, այդ թվում՝ երկրների միջև երկաթուղային հաղորդակցության ապահովման տեխնիկական պահանջների գնահատումը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հանդիպմանն անդրադարձել է նաև թուրք ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը ՝ այն գնահատելով «կառուցողական»: Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Նա նշել է, որ հանդիպման մի մասն անցել է հայկական կողմում, մյուսը՝ թուրքական:
«Հինգերորդ հանդիպումն անցկացրել ենք Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանամերձ հատվածում․ առավոտյան հայկական կողմում, օրվա երկրորդ կեսին՝ թուրքական։ Կառուցողական հունում քննարկել ենք կարգավորման գործընթացի բոլոր ասպեկտներն ու հետագա առաջընթացի հնարավորությունները»,–ասվում է գրառման մեջ։