Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նամակ է ուղղել Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ անելով վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ և «ավարտել խաղաղության համաձայնագիրը»՝ առաջընթաց գրանցելով չլուծված հարցերի շուրջ, ինչպիսին է սահմանների սահմանազատումը։ Այդ մասին գրել է Politico-ն՝ երկու բարձրաստիճան դիվանագետների վրա հղումով։
Նշվում է, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը վերսկսում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերը, քանի որ պատերազմից տուժած տարածաշրջանում լարվածությունը մեծանում է, հայտնում է Factor.am-ը։
Բարձրաստիճան դիվանագետներ հաստատել են, որ Բելգիայի նախկին վարչապետը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ հուլիսի սկզբին Միացյալ Թագավորությունում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում:
Լրատվամիջոցը գրում է, որ Բրյուսելում հիասթափությունն աճում է այն բանից հետո, երբ ամիսներ տևած ձգձգումները և դիվանագիտական փակուղին խանգարել են երկար սպասված զինադադարն իրականանություն դարձնել։
Չնայած Միշելի հետ հանդիպումներին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չկարողացան հնարավորություն գտնել բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու համար. երկու կողմերը միմյանց մեղադրեցին առճակատման մեջ։
«Ի վերջո, երկու կողմերն էլ պետք է դադարեն խաղեր խաղալ և կնքեն համաձայնագիրը, քանի որ նախագահ Միշելը հնարավոր ամեն ինչ արել է՝ ԵՄ-ի ուժերի սահմաններում խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար»,- ասել է Միշելին մոտ կանգնած ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետը: