16 մայիսի 2009 - 20:43 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն առանձնազրույց է ունեցել աշխատանքային այցով մեր երկրում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահի տեղակալ Սերգեյ Իվանովի հետ: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրի այցը, Նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ այն լրացուցիչ խթան կլինի հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների ընդլայնման համար: Զրուցակիցներն ընդգծել են պետական տարբեր պաշտոններում երկար տարիների համատեղ աշխատանքը եւ ձեւավորված ջերմ մարդկային հարաբերությունները:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահն ու Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետը գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների եւ քաղաքական երկխոսության ներկա բարձր մակարդակը, ինչի լավագույն վկայությունն է զարգացող փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում, կյանքի կոչվող նոր նախաձեռնություններն ու ծրագրերը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Սերգեյ Իվանովը բարձր են գնահատել գործընկեր երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման դինամիկան - հումանիտար ոլորտում համագործակցության բարձր մակարդակը: Զրույցի ընթացքում քննարկվել են տնտեսության տարբեր բնագավառներում, այդ թվում տրանսպորտի, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի - այլ ոլորտներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, մտքեր փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի տարբեր հարցերի շուրջ:
Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ -ս շեշտել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում որ-է նախապայման ուղղակի բացառված է - վերահաստատել մեր երկրի պատրաստակամությունը առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ կարգավորելու հարաբերությունները` ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում ու ժամկետներում: Սերժ Սարգսյանը նա- ընդգծել է, որ Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին որ-է միջամտության փորձ կարող է միայն բացասաբար անդրադառնալ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը: