Նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարությունը հայցադիմումի հիմնական փաստաթուղթ է ներկայացրել Մշտական արբիտրաժային դատարան (նստավայրը՝ Հաագա) Հայաստանի դեմ։ Հայցը ներկայացվել է Էներգետիկ խարտիայի շրջանակում և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն,մ հայտնում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է Արցախի «էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքների բազմաթիվ խախտումների մեջ»։
«Ադրբեջանը փոխհատուցում է պահանջելու Հայաստանից իր էներգառեսուրսների ապօրինի շահագործման և էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին վնաս հասցնելու համար»,–ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։