20 մայիսի 2009 - 20:27 AMT
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը, Խորհուրդը լսել է Հայաստանում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրի ներկա փուլի վերաբերյալ ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի զեկույցը, քննարկել է այդ ուղղությամբ մինչ օրս իրականացված քայլերն ու հավանություն տվել դրանց:
Ամրագելով Հայաստանի տնտեսության միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ զարգացման, ինչպես նաեւ մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովման համատեքստում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման կարեւորությունը` Անվտանգության խորհուրդը քննության է առել տեխնիկատնտեսական մշակումներից մինչեւ նոր էներգաբլոկի շահագործում ընկած գործընթացի իրականացման բոլոր փուլերը:
Մայիսի 12-ին Worley Parsons միջազգային կոնսորցիումը շահեց Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկի շինարարության ծրագրի իրականացման առնչությամբ փետրվարի 23-ին հայտարարված հայտամրցույթը:
Ինչպես հաղորդեց օրինագիծը ներկայացնող Մովսիսյանը, Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի շինարարության համար, նախնական տվյալներով, կպահանջվի 4-5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, ճշգրիտ թիվը հայտնի կդառնա բոլոր անհրաժեշտ հետազոտությունների իրականացումից հետո:
Նա նշել է, որ անցկացված նախնական հետազոտությունները ցույց են տվել, որ առավել օպտիմալ տարբերակը նոր էներգաբլոկի կառուցումն է Հայաստանի գործող ԱԷԿ-ի հիման վրա, առավել եւս, որ նրա հզորությունը կազմում է 400 մեգավատտ, մինչդեռ կայանի հրապարակը նախատեսում է բլոկի շահագործումը 1,2 հազար մեգավատտ հզորությամբ:
Մովսիսյանի խոսքով, բլոկի շինարարությունը երկրի համար առանձնահատուկ նշանակություն կունենա` հաշվի առնելով, որ Հայաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որտ կարող է էլեկտրաէներգիա արտադրել ոչ միայն սեփական կարիքները հոգալու, այլեւ արտահանման համար:
Հայաստանը ծրագրում է ԱԷԿ մոտավորապես 1000 մեգավատտ հզորությամբ նոր բլոկ կառուցել:
Նախագծի իրականացմանը արտասահմանյան կապիտալ ներգրավելու համար Հայաստանի խորհրդարանը 2006-ին օրենսդրաբար չեղյալ հայտարարեց պետական մենաշնորհը նոր միջուկային բլոկերին տիրելու իրավունքի հարցում: Այս նախագծին մասնակցելու շահագրգռվածություն են ցուցաբերել արդեն Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան: